Anasayfa » Bilgisayar & Tablet

Aksesuar Ürünleri (3)

Çevre Birimleri (22)

Oyuncu Ürünleri (27)

Yedekleme Ürünleri (13)

Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler

Günümüzde birçok bilgisayar çeşidinin olması insanların kafasının karışmasına neden olmaktadır. Eğer her gittiğiniz yere götürmek için bir bilgisayar arıyorsanız bir laptop sizin için ideal olacaktır ve taşıma sorununu en aza indirecektir. Bilgisayar alırken taşınabilir olması sizin için önemli değilse ve aynı fiyata daha fazla performans arıyorsanız bir masaüstü bilgisayar daha faydalı olacaktır.

Bu iki ana bilgisayar kategorisi dışında pek çok farklı bilgisayar modeli bulunur. Bu seçeneklerin arasında doğru kararı vermek ise kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlıdır.

Kullanım Amacınız Nedir?

Bilgisayar almadan önce ilk olarak kullanım amacınızı gözden geçirmeniz gerekir. Alacağınız bilgisayarı en çok nerede kullanacağınızı düşünmelisiniz. Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre aynı fiyata daha fazla performans sunar. Ayrıca tamir masrafları da dizüstü bilgisayarlara göre çok daha azdır. Özellikle iş yerinde kullanmak için daha ergonomik bir seçenek olan masaüstü bilgisayarlar, oyun oynamak isteyenler için de ideal seçenek olabilir. Yeni nesil masaüstü bilgisayarlardan birisi olan all-in-one bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha yüksek fiyatlı olmalarına rağmen bilgisayar kasasının kapladığı alanı minimuma indirerek daha iyi bir kullanım imkânı sunabilir.

Laptoplar ise taşınabilirliğe önem veren ve sabit bir ortama bağımlı kalmak istemeyen kullanıcılar için ideal bir tercih olarak değerlendirilir. İnternet sitelerinde dolaşmak, dizi ve film izlemek için en uygun seçeneklerden birisi olan notebook modelleri bu amaçlarla bilgisayar kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikli tercihi olmalıdır. Taşınabilir oyun sistemine sahip olmak isteyenler için de oyunculara yönelik çeşitli gaming laptop modelleri bulunur ve oyunculara iyi bir performans deneyimleme imkânı sunar. Ayrıca çizim yapma amacıyla profesyonel bir model seçmek isteyen kullanıcılar da özellikle grafik tasarım için laptop modellerini kontrol edebilir.

Masaüstü bilgisayarlar ise daha çok alan sıkıntısı olmayan kullanıcılara hitap eder. Genel olarak laptoplardan daha iyi performansa sahip olan masaüstü bilgisayarlar, tıpkı dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi günlük işlerinizde size yardımcı olur. Bunun yanı sıra güçlü teknik özelliklere sahip olması bu bilgisayar modellerini bir adım daha öne taşır. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar; işlemci ve ekran kartı gibi hassas parçaların yükseltilebilmesiyle beraber laptoplara göre daha uzun süre kullanılabilmektedir.

Tabletler

Telefon modelleri kadar hayatımızda olan bir diğer elektronik eşya da tabletlerdir. Günümüzde teknolojik gelişmelerle bağlantılı olarak masaüstü bilgisayar kullanma oranı düşüyor ve bu bilgisayarlar yerini tablet ve laptoplara bırakıyor. Özellikle tabletler en çok tercih edilen elektronik eşyalarında başında geliyor. Bunun en önemli nedeni de tabletlerin kolaylıkla taşınabilmesi. Tablet fiyatları, ürünün sahip olduğu donanım özellikleri ve boyutlara göre değişkenlik gösterir. Sizin de tablet olurken özellikle üzerinde durmanız gereken belli başlı noktalar bulunuyor. Tabletin işletim sistemi, boyutları, performansı, hafızası, bağlantı imkanları, yüklenebilecek uygulamalar ve kamera performansı; tablet seçiminizde göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerden. Tüm bu özellikler arasında kararınızı verdikten sonra ihtiyaç duyduğunuz tablet modeline Tosbigo’ dan ulaşabilirsiniz. Burada önemli olan seçiminizin günlük değil, birkaç yıllık ihtiyaçlarınıza yönelik olmasıdır. Bu yüzden araştırmanızı iyi yapmanızı öneririz.